2. CoW1.5 Etkinliği - Detaylı Denge Değişiklikleri Açıklamaları

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• 2. CoW1.5 Etkinliği - Detaylı Denge Değişiklikleri Açıklamaları

Gizli foruma hoş geldin General!

Umarız seni kimse takip etmemiştir. Buraya gelmiş olman, tüm generaller için yayınlanan genel brifingi tamamladığını gösteriyor. İkinci Call of War 1.5 test etkinliğimizde düşmanlarla savaşırken ne tür değişikliklerle karşılaşabileceğin konusunda biraz daha detay verelim.

Aşağıdaki liste, 1. CoW1.5 Etkinliğiyle 2. CoW1.5 Etkinliği arasında yapılan değişiklikleri içeriyor. Mevcut CoW 1.0 sürümüyle CoW 1.5 sürümü arasındaki farkları yansıtmıyor. O değişiklikler ilk CoW 1.5 Etkinliğinin haberlerinde açıklanmıştı.

Genel Denge Değişiklikleri:

• Artık birlikler ve binalar için her türden kaynak gerekmiyor. Bu değişikliğin arkasında topluluğumuzun geri bildirimleri var. Bunun amacı, oyuncuların ekonomik stratejilerini ince bir şekilde ayarlamasına imkan vermek
        • Binalar ve birlikler için artık asla 3 farklı ana kaynaktan fazlası gerekmiyor. Yani onları üretmek için en az 2 kaynağa gerek olmayacak.
        • Tüm maliyet ve inşa süreleri düzenlendi.
      • Genel görünümü geliştirmek için üretim ve araştırma kategorisi olarak "Ağır Silahlar" kategorisini ekledik.
        • Aşağıdaki birlikler artık bu yeni kategoriye dahil:
        • - Hava Savunma
        • - Tanksavar
        • - Topçu
        • - KM Topçu Sistemi
        • - KM Hava Savunma Sistemi
        • Bu düzenleme sırasında Zırhlı kategorisinin adını Tanklar olarak değiştirdik ve Mekanize Piyadeyi Tank kategorisinden Piyade kategorisine taşıdık.
      Harita Denge Değişiklikleri:

• Uçak Endüstrisinin başlangıçtan itibaren mevcut olmasının, oyuncuların erken oyun stratejisinin hava teknoloji sınıfına kaymasına yol açtığını fark ettik.
        • Oyuncuların istedikleri stratejiyi seçme konusunda özgür olmalarını ve bu seçime oyunun fazla yön vermemesini istiyoruz, bu yüzden Uçak Endüstrisini tüm ülkelerden kaldırdık.
        • Artık oyun turlarının başlangıcında her ülkenin kentsel olmayan bir bölgede bir Hava Pisti ve bir uçağı olacak, bunun sebebi de oyunun erken aşamalarında keşfe izin vermek.
      • Topluluğun geri bildirimlerine göre ülkeler arası kaynak dağılımını çeşitlendirdik.
        • Oynanabilir ülke başına 1 kentsel olmayan kaynağı kaldırdık ve 2 farklı kentsel olmayan kaynak ekledik.
        • Oynanabilir ülkeler, artık mevcut kaynaklar açısından daha zengin ve çeşitli.
        • Bu değişiklik, oyuncuların stratejilerini haritadaki mevcut kaynaklara göre düzenlemelerini gerektirecek.
      • Oyuncularımızdan aldığımız geri bildirimlerden yola çıkarak tüm eyaletlerdeki Para ve İş Gücü üretimini %20 artırdık.
      Birlik Denge Değişiklikleri:

• Topluluğun geri bildirimlerinden yola çıkarak birlik seviyelerinin arasındaki ilerleme ve güç farkını azalttık. Artık bir birimin bir ileri seviyesi, önceki seviyeye göre yaklaşık %30 civarında daha güçlü.
        • Birlikleri araştırıp sonraki seviyeye yükseltmek sana yine avantaj sağlayacak ama rakip oyuncu için eskisi kadar dezavantaja sebep olmayacak.
        • Doğrusal olmayan bir artış yerine daha göreceli bir artış sisteminin olması, ilerlemenin de daha istikrarlı olmasını sağlayacak.
        • Bu değişiklik nedeniyle tüm birliklerin istatistikleri değişti, bu yüzden aşağıda sıralanan denge değişiklikleri bu denge değişikliklerinden sonra uygulanacak şekilde tasarlanmıştır.
      • Üretim daha kolay, artık 1. seviye bir binada istediğin seviye birliği üretebileceksin.
        • Artık bina seviyesi gereksinimleri kalktı.
        • Yeni bir birlik seviyesi araştırıldıktan sonra önceki birlik seviyesi artık üretilemez.
        • Birliklerin maksimum üretim seviyesi, her seviyede büyük ölçüde artar.
        • Artık üretim binalarının seviyesini yükseltmek, birliklerin üretim süresini büyük ölçüde azaltıyor. 5. seviyedeki bir bina, bir birliğin üretim süresini baştaki maksimum sürenin %6'üne kadar azaltabiliyor.
        • Her birliğin bir minimum üretim süresi vardır: Üretim süresi bu değerden daha kısa olamaz.
        • - Bu değişikliğin amacı dengeyi korumaktı: Artık binalar büyük bir üretim hızı güçlendirmesi sunduğu için düşük seviyeli birliklerin minimum üretim süresi olmasa bu birlikler fazla güçlü olurdu. Bu yüzden üretim binalarının seviyesini yükseltmek, düşük seviyeli birlikler için neredeyse hiç güçlendirme sağlamıyor fakat yüksek seviyeli birlikler için yüksek derecede güçlendirme sağlıyor.
      • Tüm birlik seviyelerini detaylı bir şekilde inceledik ve aynı günde mevcut olacak diğer birlik seviyelerine göre hepsini dengeledik.
      • Nakil gemilerinin çok güçlü olduğu düşünülüyordu, onların hasarını ve can puanını azalttık.
      • Bazı birliklerin rollerini, tarihi açıdan daha uyumlu olacak fakat yine de farklı rollerde kullanılabilecek şekilde düzenledik:
        • Tank Muhripleri artık savunma odaklı.
        • Orta Tanklar artık saldırı odaklı.
        • Ağır Tankların saldırı ve savunma kabiliyetleri eşit güçte.
      • Topluluk geri bildirimlerini göz önünde bulundurarak çoğu kara birliği için saldırı ve savunma odaklı hasar değerlerinin arasındaki farkı yaklaşık %50 azalttık.
        • Böylece saldırı odaklı birlikler savunma yaparken de etkili olacak ve savunma odaklı birlikler bir rakibe saldırırken de etkili olacak, yani onları kullanmak biraz daha kolay olacak.
      • Komando birliklerinin genel hasarını artırdık ve rolünü düzenledik: Artık hafif zırhlı hedeflere karşı daha etkililer, sabotaj ve patlayıcılar kullanıyorlar.
      • Nükleer silahların maliyetlerini ve üretim sürelerini artırdık.
        • Bu değişiklikle birlikte oyun turlarında nükleer silahlar nadiren kullanılabilecek.
      • Uçan Bombalar ve 1. seviye Roketlerin arasındaki inşa süresi farkını azalttık ve hasar farkını artırdık, böylece oyunun erken kısımlarında roketlere geçmek daha mükafatlı olacak.
      • Milislerin üretim sürelerini azalttık ve onların bina seviyesi yükseltmelerine daha az bağımlı olmalarını sağladık. Böylece Milisler, hızlıca üretilen bir karşı saldırı birliği rolünü alıyor.
      • Kentsel bir eyalete yerleştirilmiş Tanksavar birliklerinin arazi bonusunu %50'den %25'e düşürdük. Ayrıca tepesi veya ormanı olmayan bir eyalete yerleştirildiklerinde de %25 bonus olacak.
      • Tanksavar ve Tank Muhribi birliklerin hafif zırhlı birliklere verdikleri hasarı biraz azalttık fakat ağır zırhlı birliklere verdikleri hasarı artırdık, ayrıca zırhsız birliklere verdikleri hasarı da azalttık.
        • Böylece bu birlikler, diğer birliklere kıyasla daha kapsamlı bir role sahip olacak.
      • Demir Yolu Toplarının menzili 30 azaltıldı.
      • Menzilli tüm kara ve deniz birliklerinin (Demir Yolu Topları hariç) menzili 10 azaltıldı.
        • Call of War 1.5'teki savaş turları her 60 dakikada bir başlamak yerine her 30 dakikada bir başlıyor, bu da bu birliklere planlanmayan bir güçlendirme sağlıyordu. Bu değişikliği bunu dengelemek için yaptık. Daha kısa savaş turu süresinden dolayı Call of War 1.5'te menzilli silahlar, yakın mesafeye girmeleri gerekmeden önce daha fazla hasar verebiliyorlardı.
      • Birbirine yakın menzillere sahip farklı türden uçakların birlikte kullanılmasını kolaylaştırmak için uçak seviyelerinin uçuş menzillerini birbirine yaklaştırdık.
      • Uçak gemilerinin kapasitesini artırdık, artık her seviyede 2 yere daha sahip olacaklar.
        • Eskiden kapasite 4. seviyeden itibaren yalnızca 2 artıyordu.
      • Hava Savunma ve KM Hava Savunma Sisteminin zırhsız ve hafif zırhlı hedeflere verdikleri hasarı azalttık ve ağır zırhlı hedeflere verdikleri hasarı artırdık.
      • Roket Motorlu Avcı Uçaklarına ikinci bir seviye ekledik.
        • 2. Seviye Roket Motorlu Avcı Uçakları, bir oyun turunun 14. gününde mevcut oluyor.
      Bina Denge Değişiklikleri:

• Binaların amortismanı ve kaynaklar hakkında topluluktan aldığımız geri bildirimlere göre:
        • Endüstrilerin maksimum seviyedeki üretim güçlendirmesini %100'den %125'e artırdık.
        • Yerel Endüstrilerin maksimum seviyedeki üretim güçlendirmesini %200'den %250'ye artırdık.
      • Topluluk geri bildirimlerine göre üretim binalarının moral güçlendirmesini kaldırdık ve bunun yerine büyük bir üretim süresi güçlendirmesi ekledik.
      • Altyapının moral güçlendirmesini maksimum seviyede 20 olacak şekilde artırdık.
      • Yeni birlik hasar değerlerine uyumlu olması için binaların seviye başı kazandıkları can puanı miktarını azalttık.
      • 1. seviye sığınaklar ve tahkimler, %50 veya daha fazla can puanına sahip oldukça yine bir savunma bonusu sağlıyorlar.
      • Tahkimler ve Sığınakların göreceli can puanı miktarını artırdık.
      • Tahkimler ve Sığınakların inşa sürelerini ve maliyetlerini azalttık.
      • Hava Pistlerinin inşa sürelerini ve maliyetlerini azalttık.
      • Yükseltilen Hava Pistleri ve Uçak Fabrikalarının yakıt ikmal süresi hız bonusunu artırdık.
        • Yakıt ikmal süresi bonus ilerlemesi de artık daha doğrusal: 1. seviye Hava Pisti için 30 dakikayken 3. seviye Hava Pisti için 10 dakika ve 1. seviye Uçak Fabrikası için 60 dakikayken 5. seviye Uçak Fabrikası için 10 dakika.
        • Topluluk geri bildirimlerine göre binaların iş gücü maliyetlerini kaldırdık.
      Araştırma Denge Değişiklikleri:

• Düşük araştırma seviyelerinin araştırma sürelerini artırdık.
      • Yüksek araştırma seviyelerinin araştırma sürelerini azalttık.
      • Tüm nükleer silah araştırmalarının maliyetlerini ve sürelerini artırdık.
      • Demir Yolu Topları fazla güçlüydü, bu yüzden artık 4. günden itibaren mevcut olacaklar. İlk Call of War 1.5 test etkinliğinde 2. günden itibaren mevcuttular.
      • 1., 2. ve 3. seviye Uçan Bombalar ve Roketler artık 2 gün daha geç mevcut olacak.
        • Uçan Bombalar 2. günden itibaren mevcut.
        • Roketler artık 6. günden itibaren mevcut.
      • Atom Bombaları ve Nükleer Bombardıman Uçakları artık 2 gün daha geç mevcut olacak.
        • Artık ikisi de 18. günden itibaren mevcut.
      • Bazı ikinci seviye araştırmalar artık 2. günde değil 3. günde mevcut olacak.
      Mekanik Denge Değişiklikleri:

• Bir eyalet fethedildiğinde binalara verilen hasar miktarını azalttık.
      • Bir savaştan sonra kazananın avantajını azaltmak için 0 can puanına yakın hasarlı birliklerin verdiği hasarı %30'dan %20'ye indirdik.
        • Bu gerekli bir değişiklikti, çünkü CoW 1.5'te birlikler yalnızca %50'nin altına düşünce ölmeye başlıyor.
      • Altyapıya eklenen moral bonusunu telafi etmek için başkente uzaklık moral cezasını düzenledik.
        • Kilometre başına düşen moral cezasını azalttık, böylece yakın eyaletlerdeki etkisi azaldı.
        • Maksimum moral cezasını 40'tan 60'a artırdık, böylece uzak eyaletlerdeki etkisi artacak fakat maksimum değere ulaşmak daha uzun sürecek.
      • Grup sınırında düzenlemeler yaptık:
      • Artık her hasar türündeki en güçlü 15 değer ordunun hasar değerine katkıda bulunuyor.
        • Örneğin zırhsız hedeflere karşı en güçlü 15 saldırı hasarı değeri, zırhsız hedeflere karşı en güçlü 15 savunma değeri vb.
        • Yani toplamda 15'ten fazla birlik bir orduya dahilse hasar değeri sınırlı bir hale geliyor ama farklı alanlarda güçlü olan birlikleri bir araya getirerek büyük grupların hasar değerini optimize etmek daha kolaylaşıyor.
      Discord: Call of War
      Facebook: Call of War
      Twitter: Call of War