ROLE PLAY NEDİR VE NASIL YAPILIR

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• ROLE PLAY NEDİR VE NASIL YAPILIR

RP ne demektir?
      RP(Roleplaying)oynamış olduğumuz karakterin rolüne bürünerek,o karakteri yaşamak ve onu uygun şekilde rol yapmaktır.Kısacası roleplaying karakterin iyi veya kötü özelliklerine uygun şekilde davranabilmektir.
      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Neden RP?
      Bana soracak olursanız RP empati kurmak demektir.Ben şahsen RP yaparken kendimi o karakterin neler düşündüğünü neler hissettiğini anlayabiliyorum.Onun dışında tamamen zevk.Hemen hepimiz izlediğimiz bir filmde ki bir karakteri canlandırmak istemişizdir.RP yaparak da bir nevi bu isteğimizi gideriyoruz.
      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      RP yapmak İstiyorsanız
      1)Karakter özelliklerini belirleme:
      RP yapmak için ilk olarak karakterimizle ilgili geçmişe ve önemli bilgilere ihtiyaç duyarız.Bu şekilde nasıl bir karakteri oynadığımızı daha iyi anlamış oluruz.Peki bunu nasıl yapmalıyız?Örnek:
      "Karakterimiz nerede doğdu:Türkiye
      Karakterimizin adı:Boris Ceykıns
      Karakterimizin dini:İslam
      Karakterimizin görünüşü:Keçi sakallı,orta kilolu beyaz tenli.
      Karakterimizin yaşı:60

Liste uzayabilir....Tek limit hayal gücümüz.
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      2)Karaktere Hakim Olmak:
      Karakterimizi yaratırken tek limitimizin hayal gücümüz olduğunu söylemiştik.Fakat mantıklı bir karakter yaratmalıyız.Karakter hazırlandıktan sonra RP'nin konusunu belirleyip RP'ye başlayabiliriz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Roleplayer'ler(Rol yapan kişi):
      1)Anti-Roleplayler:
      Bu kişiler RP senaryosunu tek kelimeyle berbat ederler.RP ile ilgileri yoktur.Şimdi bu grubun örneğini verelim:
      2 Rper(Roleplayer) ve bir anti-roleplayer(ARer)Tapınakçılara bir tuzak kurdular ve onları haklamaya çalışıyorlar:
      RPer 1:Bu sefer size hakettiğiniz dersi vereceğiz.Baltamla hepinizin kellesini uçuracağım!
      RPer 2:Memelo benimdir.
      ARer1:Ne diyonuz siz yaa
      ARer:Manyak mısınız nesiniz?
      Bu grubu daha iyi anlamanız için başka bir örnek:
      4 RPer(Roleplayer)bir kumarhane'de konuşuyorlar:
      RPer1:Tapınakçılar Ras-Ghul'u öldürdü.Bir şeyler yapmalıyız.Bizi de her an öldürebilirler.
      RPer2:Onlardan korkmuyorum.Onlardan güçlüyüz.Hepimiz bir gün öleceğiz.Ha şimdi ha sonra...
      RPer3:Ona katılıyorum.Geleceğimiz pek parlak gözükmüyor.
      RPer4:Sözlerine dikkat et eşek surat!
      ARer1:Kafayı yiyorsunuz galiba.Ne işler çeviriyonuz?
      ARer1:Haha.
      ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      2)RP'ye yeni başlayanlar ve Orta-Düzey RPer'ler:
      İşte eğlence!RP'ye yeni başlayanlar karakteri gibi düşünüp onu uygun cevaplar verir.Bu oyunculara denk gelen roleplayer'lar aldıkları cevaplardan memnun olurlar.Bu şekilde yeni bir roleplayer için RP oldukça cazip ve çekicidir.Orta düzey RPer'ler ise yeni başlayanlara göre biraz daha öndedirler.Bir örnek verelim:
      4 kişilik suikastçi grubu,Paladin(Orta düzey RPer) adında birini kendilerine katmak istiyorlar:
      Grup lideri:Hey,bize katılmak ister misin?
      Paladin:Üzgünüm,babam suikastçilere karşı savaşmış bir tapınakçıydı.Dedem de öyle.
      Yeni RPer:Ah,seni tanıyorum Paladin,Merak etme senin gibilere zarar vermeyeceğiz.
      ARer:Şaka mı bu?Hey Paladin neden gelmiyon?Adamı sinir etme gel şuraya:D
      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      3)Üst-Düzey RPer'ler:
      Rol yapmayı hikayedeki her ana yansıtırlar.Karakterin ağzından çıkan her söz,o karaktere aittir.Bu tarz RP'er'ler, Anti-Roleplayer(ARer)'lere asla taviz vermezler.Karakterinin mutlaka bir geçmiş hikayesi mevcuttur ve oldukça detaylıdır.Karakterlerine tamamen hakimdirler ve karakterleri gibi davranmayı öğrenmişlerdir.Örneği:
      Üst Düzey 2 Roleplayer(UDRPer) Venice'de yürürlerken karşılaşırlar ve ikili diyalog kurarlar:
      UDRPer1:Venice'de bir suikastçi!Bunu neye borçluyuz acaba?
      UDRPer2:Selamlar tapınakçı dostum.Parkta başka bir insan ile buluşacağım,ticaret için buradayım.
      O sırada bir ORPer:Hey,bu kilidi biriniz benim için açabilir mi?
      UDRPer:2:Hmm...Şu an biraz vaktim var aslında.Neden olmasın getir bir göz atayım.
      Kilit açılır....
      ORPer:Wow 12'lik çanta,süper!
      UDRPer2:Ne?Çok komik konuşuyorsun dostum.
      ORPer:Neyse boşver,iyi günler.
      ARPer:Hey neden koşmuyorsun?Sözde vaktin yok.2 saattir konuşuyorsun.
      ORPer:....
      UDRPer2:Beni rahat bırak.Senin gibilerle uğraşmak istemiyorum.Görüşürüz amigolar.
      ARPer:Hahahaha:D
      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Sonuç olarak RPer'ler 4 gruba ayrılır.
      UDRPer:Üst-Düzey Roleplayer
      ODRPer:Orta- Düzey Roleplayer
      YBRPer:Yeni-Başlayan Roleplayer
      ARer:Anti Roleplayer
      :saint: :saint: :saint:
      SherlockHOLMES

:00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: :00010164: