Oyundaki Savunma Dizilimi Hatası

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Oyundaki Savunma Dizilimi Hatası

Merhabalar Sayın Generaller

Aramızda,birimlerimizi savunma pozisyonuna ayarlayıp gece güzel uyku cekmek isteyenler,isi olanlar,dısarı cıkıp gezmek isteyenler olabilir

Sikayet ettigim konu savunma birimlerinin rakibin saldırısına göre düzgün konumlandırılmaması Mesela;

Örnek veriyorum Almanya oyuncusuyuz ve Berlin'in tam ortasına savunma kurucaz 3 zıhlı arac 3 piyade 2 anti-tank 2 hava savunma bu dizilimde herhangibir sorun yok

Bu dizilimi desteklicek olan 4 topcu + 4 topcu roketi + 2 hava savunmayı nereye konumlandıracagımız
      A-B-C-D yol güzergahlarının Noktalarını elealırsak

Rakip D noktasından B noktasına saldırı düzenlicek B noktasında merkezi savunma birimi 1,sıradaki tümenimiz var diyelim

Sorun Tam da burda menzilli topcuları nereye koyucaz ?
      C noktasına koyarsak rakip en hızlı motorlu piyade + hafif tanklarla topculara optimal zayiat vererek menzilli birimlerimize zarar verebilir
      A noktasına yerlestirsek akıllı rakip zayiat vermeden topcu ve topcu roketleriyle B noktasındaki merkezi savunmaya zayiat vererek Benim A noktasındaki topcularım uyku modunda kalabilir

Diceksiniz ki topcularınla merkezi savunma birimlerini birlestirip sonra o topcuları ayıklayarak 30-40 saniye geriye almanı tavsiye etmemi söylüceksiniz öyle olunca da karsı rakip hızlı taarruz ordusuyla saldırı yaparak öndeki savunma birimlerine saldırdıgı an arkadaki topcularım da saldırı yemis tepkisi vererek çöp olucaklar

Oyun Saldırı Stratejisi anlamında iyi olabilir ama savunma yapmasını seven oyuncular ya da gece kafasını yastıga rahat sekilde koymak isteyen generaller icin bu sorun nasıl çözümlenmeli :wallbash :wallbash :wallbash
    • :) bu sorunun çözümü çok basit arkadaşım uyumayacaksın askerde nöbetteki erlere söyledikleri gibi uyursan ölürsün :) nasıl bir diziliş yaparsan yap uyanık olan düşman bu soruna bir çözüm bulacak silah veya stratejiyi üretebilir bence en doğru seçim o durumlarda orduyu birleştirmek ve olası bir saldırıda daha az kayıp alıp daha çok zarar vermesini temenni etmek
    • Şahsen benim stratejim de uyumamak olacaktır. Ama eğer ola ki uyuya kaldım uyumadan önce topçuları ve hava savunma birliklerinin bir kısmını savunmada duran ordunun arkasına çekerim ama nasıl çekerim hemen izah edeyim. Savunma ordusunun tam topçu menzilinin sınırına gelecek şekilde topçuları arkaya çekerim böylelikle herhangi bir yakın muharebe de topçular arkadan desteklerini sürdürebilirler ve rakip topçu atışından uzak kalırlar. Tek sorun düşmanın uçak sahibi olması olur tabi bunu biliyorsam eğer ve ona göre hazırlandıysam ordumda yeterli hava savunma birlikleri ve avcı uçakları olacaktır ve uçaklarına da devriye emri verip yatarım. Aynı zamanda tahkim de inşa ederim. Zira zayiat vermeyi pek sevmem.
      SAMURAY1919

TÜMGENERAL│✭✭│ MAJOR GENERAL

Bastığım toprak, benimdir.

The post was edited 2 times, last by Samuray1919 ().

• Topcuları 3dk mesafeden geriye alsan dahi atıs menzili avantajı rakibe geciyor nedeni merkezdeki savunma tümenini belli mesafeden bombalarken 3 dk mesafe olarak geride duran topcularım menzil yetmezliginden rakip topculara hasar veremez

Öyle optimal noktaya topcuları getirmem gerekki hem rakip topcu menzili icinde olmalı hem de temel savunma tümenin arkasında kalıp rakip taarruz ordusundan hasar yememeli yukarda dedigim gibi 3 dk mesafe bile milim olarak farkedebilir

3dk'nın altında bir mesefeye ceksen bu sefer rakip taarruz ordusu tarafından hasar yeme potansiyeli var ikili combo gibi

en mantıklısı yukardaki arkadasın dedigi gibi orduları birlestirmek

O zaman 20'li tümenden 8'li topcunun hasarı ne kadar düsüyor ya da ne kadar hasar verdigin nerden anlıcaz ordular birlesince hasar verimliligi düsüyor da hangi birim ne kadar hasarı düstügünü

Atıyorum 20'li Tümenin Savunma hasarı 70/65/60 Saldırı Hasarı 50/45/40 Simdi Bu Durumda Topcular ne kadar hasar vericek ya da savunma birimlerim ne kadar savunmaya katkı saglıcak onu nasıl anlıcaz ordular birlesik halde oldugunda rakibe topcularım 50 hasar yani %100 verimlilikle calısmayacagı kesin topcular 50 tümen hasarın ne kadarında pay sahibi yani rakibe ne kadar hasar vurcak

The post was edited 1 time, last by Brave of the Fool ().

• Eğer düşman topçu menziline çekersen topçularını şahsen ben sen uyurken saldıracak olsam önce topçularını hedef alırım sonra kara ordunu topçu atışı ile yok ederim ve minimum zayiat ile ordunu yok etmiş olurum. Eğer uyuyacaksan ve saldırı yeme olasılığın büyükse maalesef bu fedakarlığı yapmak durumundasın aksi durumda düşman yekpare orduna yakın muharebe saldırısı yaparak topçularının atışını etkisiz kılar ve kendi topçuları ile ordunu çok büyük ölçüde yıpratır. Burada yapılması gereken seçim hangi ordu daha ehemmiyetli ve değerli şahsen bu seçim benim için menzilli birlikler olacaktır.
      SAMURAY1919

• Ben taktiğimi tam aktaramadım maalesef bir fotoğraf ile bu taktiği daha ayrıntılı ve düzgün bir şekilde aktarmayı umuyorum. Çünkü benim kast ettiğim şey azcık geriye almak değil. :)
      SAMURAY1919

• Simdi topcularımı öne koysam hadi ikisinden birini sec diyorsun ya bu sefer de rakibim olsan önden yem bir ordu gönderirsin degersiz ucuz topcularım senin yolladıgım yem ordusuna focuslandıgı anda ki ben uykuda olucam ;( sen de topcularınla güzel güzel hem topcularımı hem en arkadaki savunma birimlerimi yok ediceksin burda her türlü tercih yapsam hangisini arkaya hangisini öne misali ben kaybedicem kesinlikle birlestirmek en mantıklısı
    • cdn.discordapp.com/attachments…144184046977074/abcde.jpg
      İşte tam da bu şekilde topçuları yerleştirirseniz(sadece yerleşim biçimi olarak göstermek istedim ordu dağılımını dikkate almayınız) eğer yemleme gibi bir durum söz konusu bile olamaz topçularınız yalnızca savunmadaki ordunuza yakın muharebe ile saldıran ordulara saldıracaktır ve düşman topçuları sizin topçularınıza saldırabilmek için savunmadaki ordunuz ile yakın muharebeye girmesi gerekecektir. Bu taktiği kullandığınız taktirde olacak olanları ben size izah edeyim. İlk olarak savunmadaki ordunuzun yok olma tehlikesi mevcuttur. Bunun dışında avantajlara bakarsak eğer topçularınız tam güvenli bölgede olacaklardır ve düşmanın yakın muharebeye sokacağı ordu yeterince güçlü değilse topçularınız bu orduyu yok edecektir fakat düşman topçuları da sizin savunmadaki ordunuzu yok edecektir. Tabi topçular ile bahsi geçen şehri veyahut eyaleti almak için ilerlediği taktirde sizin topçularınız düşman topçularına saldıracak belki de yok edecektir. Aksi taktirde orduyu tek parça yapıp yatarsanız eğer şahsen ben sıfır zayiat ile ordunuzu yok edebilirim. Meşhur vur-kaç taktiği ile. Tabi bu taktiği de burada açıklayamam maalesef yazık olur. Ama bilenler elbette ki vardır. :)
      SAMURAY1919

• ''düşmanın yakın muharebeye sokacağı ordu yeterince güçlü değilse topçularınız bu orduyu yok edecektir ''

rakip olarak düsünsem yakın muharebeye girmeden topcularla zayiat vererek ilerler en sonda dedigim gibi topcu vs topcu durumu olur ve eyaleti sizden almıs olurum bence birlestirmek en iyisi ama mesele su birlestirdigimiz zaman topcuların hasar verimliligi ne kadar düsüyor onu görmüyoruz
    • Bu durumun en temiz ve kesin çözümü uyumamaktır. Çünkü her savunmanın mutlaka bir açığı vardır illaki. O yüzden uyanık kalıp açığı bulunan savunmayı değiştirip karşı saldırı veyahut savunma uygulamak en kesin çözümdür. Benim Oyundaki ilk, en önemli ve yadsınamaz kuralım aktifliktir. Aktif oyuncu oyunu bilmese de düşmanını zorlar.
      SAMURAY1919

• iki tümeni birlestirelim toplamda 20 birim olsun bu 20 birimde 4 hava savunma 3 piyade 3 zıhlı arac 4 topcu 4 topcu roketi 2 anti tank ile birlikte 20 oldu

bu 20'li tümeni birlestirsek savunmada kalsa sizde de 4+4(roketler)+2 hava savunma

sizin topcular 30'ser vursun benim tümen normal saldırı 50/45/40 topcuların hasarı düsücektir illaki hadi topcularım normalde 30 vurcakken %50 düssün 15'er vursun bu durumda hasar yemesi de düsücektir cünkü birim cesitliligi fazla yani hasar absorbenin yayılımı piyadelere zırhlı araclara topculara roket vs vs dagılacagından roketlerim topcularım daha uzun hayatta kalarak sürekli atıs saglıcak ve bence sizin topcular daha erken ölcek diye düsünüyorum benim topcu tümenime göre
    • Bende direk saldırmayacağım sonuç olarak. Sıfır zayiat ile vur-kaç taktiği diyorum ve sıfır zayiat garantisi veriyorum. Buradaki sıfır zayiattan kastım ordumun canı bile azalmayacak yani. :)
      SAMURAY1919

• yakından saldırsanız dahi yakın savunma birimlerimin topcusuz 50 hasar alması gerekirken topcularımla birlestirdigim zaman o 50 hasar 30'a düser geri kalan 20 hasar topcularım yer ve savunma birimlerim yine size kıyasla daha uzun ömürlü olur sonuc olarak birlestirmek en karlısı problem çözülmüstür bence kısmen (kısmi olmayan kısım V1 ATOM FÜZELERİ kullanırsanız seriden 15 ff veririz ;)