Gazeta Naczelna #08 | Lipiec

    This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

    • Gazeta Naczelna #08 | Lipiec


      SPIS TREŚCI
      (KLIKNIĘCIE PRZENOSI DO ARTYKUŁU)

      Chcesz dołączyć do zespołu Gazety Naczelnej i pisać artykuły do następnego numeru?
      Nie ma problemu, skontaktuj się z nami!

      Podobał Ci się numer? Daj łapkę w górę/lajka!

      1. Co nowego?
      2. Kącik satyryczny
      3. Wywiady
      4. Polska Liga Sojuszy
      5. Ciekawostki
      6. Aszkiera
      7. Historia w krzywym zwierciadle
      8. Kącik kulturalny
      9. Muzyka wojenna
      10. Rankingi
      11. Wasza twórczość
      12. Listy od czytelników
      13. Suchar miesiąca
      14. Cenzoduda miesiąca
      15. Reklamy
      16. Ogłoszenia parafialne
      17. Redakcja



      >>>>>POPRZEDNI NUMER<<<<<
      Chcesz napisać do nas list, który opublikujemy w następnym numerze? Nie ma problemu, wystarczy wysłać tutaj!

      The post was edited 20 times, last by Defous ().

    • Bytro nie zostawiło was na pastwę teamu PL. Nieustannie starają się poprawiać grę, dodając nowe funkcje i usprawnienia i mimo że przy aktualizacjach czasem coś się psuje, robią dobrą robotę.

      Jakiś czas temu dodano dodatkowe opcje przy tworzeniu mapy. O możliwości modyfikowania poziomu anti-cheat (anty-oszusta) mówiłem już w poprzednim numerze. Dodano też okres nieagresji wobec graczy, tzn. w wyznaczonym podczas tworzenia mapy czasie gracze nie mogą się nawzajem atakować, oraz wobec botów, co działa dokładnie tak samo. Sugeruję byście sami skorzystali z tych opcji i sami wyrobili sobie o nich opinię.



      Dodano też „skrzynie z zaopatrzeniem”, z których możecie otrzymać dodatkowe surowce oraz sekretne plany. Skrzynki pojawiają się losowo w prowincjach gracza komputerowego, a żeby je zdobyć musicie w określonym czasie zająć daną prowincję. Sekretne plany które można zebrać z tych skrzynek służą w skrócie do opracowywania elitarnych poziomów jednostek. Raz opracowane można je używać w przyszłych grach.



      W najnowszej aktualizacji udostępniono wam możliwość lepszego zarządzania budową w prowincjach. Można teraz wybierać naraz kilka prowincji do budowy, system pokaże wam koszt budowy we wszystkich wybranych prowincjach, jeśli budynki w wybranych prowincjach mają różne poziomy to można z listy wybrać które poziomy budowli będą budowane. Dla członków HC dostępny jest też ogólny koszt kolejki.

      Z przyjemnością ogłaszam że wystartowało PLS! Dotychczas rozegrano trzy sparingi, dwa zaczęły się 1 lipca, jeden 5, wszystkie trzy zakończyły się. Więcej o PLS można poczytać w tematach poświęconych Lidze Sojuszy:
      Polska Liga Sojuszy






      Chciałbym też poinformować że z Team PL odeszło dwóch członków. Mod Matthias Sigurdsson oraz GO Jenerał Sowiński.

      ~Mortes

      The post was edited 3 times, last by Defous ().

    • Defous: Hej Dark.

      1Darkangel: Cześć

      Na początek napisz może naszym czytelnikom trochę o sobie bo być może nie każdy Cię zna. Jak masz na imię? Czym się zajmujesz? Co lubisz? Tak żeby czytelnicy wiedzieli mniej więcej kogo czytają.

      Mam na imię Krzysztof. Nickname: 1Darkangel. Pracuję w firmie spedycyjno-transportowej. Interesuję się historią, zwłaszcza WWI i II. Interesuję się muzyką, modelarstwem i rysuję tez portrety. Gram o kilku lat w Suprę. Z zawodu jestem "analitykiem" więc gry logiczne i strategiczne to moje dodatkowe hobby.

      Z tymi portretami nie ukrywam zaskoczyłeś mnie. Masz jakieś ciekawe ich przykłady które mógłbyś w wolnym czasie pokazać czytającym nasz wywiad?

      Moje rysunki były wstawione na forum Akademii Supremacy, ale mam gdzieś jeszcze skany. Mogę ci je ... sprzedać.

      (Portrety Darka: imgur.com/a/NktTR)

      Takie streszczenie Twojej osoby powinno wszystkim wystarczyć. Przejdźmy teraz może do tematu gry. Obecnie grasz głównie na New World Empires, tak?

      Tak, gram tam ale chcę zakończyć rozpoczęte mapki i robię sobie urlop od gier. NWE jest ciekawą grą, ale mam teraz zbyt dużo złych "doświadczeń" i chce odpocząć od tego.

      Mam nadzieję, że urlop nie na stałe i jeszcze wrócisz?

      Raczej nie. Po doświadczeniach z Supry stwierdziłem że nie warto jest "inwestować" w coś co nie ma sensu. Przez lata budowałem z innymi polską społeczność, wspólnotę i jedność w społeczności. Wszystko to zostało zmięte, przeżute i wyrzucone na śmietnik. Równie dobrze mogę stanąć nad brzegiem Wisły i usiłować zawrócić jej bieg - patykiem.

      To bardzo mocne stwierdzenia.

      Tak, to mocne stwierdzenia, ale ma to swoje uzasadnienie. Gry maja dawać graczom - użytkownikom - rozrywkę. Każdy ma inne wymagania co do tego i wg mnie, dla mnie tej rozrywki jest zbyt mało. Gry Bytro Labs nie rozwijają się, nie dają graczom tego, czego oni oczekują. Poziom jest niski i nikt nie zamierza tego zmienić. Gra musi się rozwijać w miarę potrzeb użytkowników, a w grach Bytro o to nikt nie dba. Każda administracja powinna działać dla rozwoju gry, by zwiększać liczbę graczy wzbogacając rozrywkę. Ja widzę odwrotne tendencje.

      Pisałeś o "złych doświadczeniach". Chodzi Ci o włamanie na Twoje konto na forum Supremacy, czy chodzi o coś innego?

      Na moje konto było więcej włamań. Pierwsze, przeprowadzone przez MA TeamPL howard2005, zablokowało moje konto na 3 tygodnie. Howard edytował mój profil tak bardzo, że moje konto było niewidoczne i nikt mi na Suprze nie pomógł z tym problemem. Wykasował podane informacje np pocztę e-mail. Kolejne włamanie to Mod Cesarz Wilhelm i S-Mod anso101 i wstawianie tam cytatów "z Goebbelsa".

      W przypadku anso101 z tego co wiem nie ma żelaznych dowodów.

      Odpowiedzialny za to MA Team pl as500, nie poniósł żadnej odpowiedzialności. A odpowiedzialność oznacza - ponoszenie konsekwencji. To zniechęca do gry i do udziału z zabawie. Teraz as500 nałożył na mnie permbana na forum s1914 za: zniekształcenie nicku gracza. Mimo że nie mam żadnych pkt karnych. Ta wyjątkowa swoboda działania MA TeamPLl i cynizm powodują że gra przestaje być rozrywka i zabawą, a staje się początkiem traumy. Moja decyzja jednak ma związek z decyzjami Bytro Labs

      W przypadku włamania Wilhelma były jednak niezbite dowody i to ze strony Bytro. Uważasz, że dobrze się stało, że został on usunięty z administracji na Supremacy?

      Bytro jako właściciel, nic z takim stanem rzeczy nie robi. Jesli chodzi o Cesarza Wilhelma to nie wiem kto go do Administracji przyjmował bo przecież to osoba nieodpowiedzialna bez żadnych kwalifikacji i kompetencji. Tacy jak Cesarz nie powinni trafiać do Administracji, ale jeśli MA TeamPL na takie działania się decyduje, to dlaczego nie ponosi odpowiedzialności za nich? Przecież większą winę ponosi MA niż Mod. Cesarz Wilhelm napisał do gracza post w którym napisał że: w Team pl panuje patologia. Uważam, że nie miał na myśli tylko siebie.

      ako spięcie historii z Supremacją zadam ostatnie z nią związane pytanie, bardziej lekkie: jak zacząłeś swoją przygodę z tą grą?

      Do Supry namówił mnie mój syn: fallout125. Fallout125 już dawno nie gra - powód = samowola administracji, arogancja i manipulacje na meczach. Wówczas nie było PLS, a podczas sparingów dochodziło do wielu dziwnych zdarzeń z udziałem członków TeamPL. Na wstepie byłem w sojuszu: Kawaleria Wojska Polskiego razem z fallout125. Pózniej wstąpiłem do Titans (TOP 10). Następnie byłem Liderem Akademii Supremacy. Miałem epizod z Rzeczpospolita Hanzeatycką ii teraz jestem członkiem T2. Map od dawna nie gram.

      W Titans byłem i ja. Chyba byliśmy w różnych okresach w sojuszu.

      Być może. W Titans wygraliśmy mecz w 9 dni co było dla mnie wówczas "szokiem". Nauka w Titans nie poszła w las.

      Przejdźmy teraz do kolejnej gry Bytro. Co sądzisz o CoW jako grze i jej mechanice?
      O community gry i o projektach organizowanych w ramach CoW?


      CoW mimo podobnego silnika gry jest zupełnie inna grą. Mapki trwaja zbyt długo by rozgrywać turnieje jak w S1914. CoW ma swoje plusy i minusy. Minusem jest to, że warunki nie sąa sprzyjające dla komunikacji i dla zawiązywania więz, trudno jest w takich warunkach budować społeczność i wątpię czy to się uda. Plusem jest to, że gra zawiera różne ciekawe rozwiązania jakich nie ma na innych grach, ale jak wspomniałem wcześniej: same mapki to za mało (jak dla mnie). Może moje oczekiwania sa zbyt wygórowane ale tak to widzę i czuję.

      Przez niesprzyjające warunki co rozumiesz?

      Nieczytelne forum, wszystko wrzucone do jednego worka, zamieszanie. Wielu graczy CoW nawet nie zagląda na to forum bo od razu widzą, że to nie dla nich. Tematy są nieinteresujące, nie ma w nich nic, co powodowało by chęć graczy do czytania forum. Wydaje mi się, że nie ma w CoW tego co może ich zainteresować.

      Niejako w odpowiedzi na to powstała Gazeta Naczelna i idąc dalej wywiady w niej. Uważasz to za dobry projekt w ramach community gry?

      Gracze CoW nie są "ciekawi". Gazeta być może jest dobrym projektem, ale niestety skazanym na niepowodzenie. W Gazecie umieszcza się to co gracze chcą czytać i czym się interesują. Graczy nie interesuje forum, więc Gazeta w tym czasie to falstart. Powinno się zwracać większą uwagę na zainteresowanie graczy forum i czytaniem postów. Każda społeczność ma swoje cechy i zapotrzebowanie. Nie da się zmusić graczy do udziału w projektach nie skierowanych do nich.

      Teraz trochę o więcej o brakach CoW może. Jakich elementów według ciebie najbardziej brakuje w grze? Oprócz innego forum oczywiście.

      Z mojego doświadczenia na Suprze wiem, że na CoW gry sa zbyt długie. Dopracowanie tego i dostosowanie do graczy jest niemożliwe. CoW musi więc wypracować swoja unikalną technikę funkcjonowania w społeczności. W CoW nie ma tez przywiązania do swojego sojuszu bo gra jest nowa, wielu graczy nie przywiązuje żadnej wagi do sojuszu. Liczne "badania" powodują, że sojusz w meczu musi dzielić się badaniami i przekazywać sobie jednostki. To komplikuje grę, a komplikacja nie idzie w parze z dobra rozrywką. Używanie "waluty" jest tu niemożliwe do wykrycia, a tym samym gracze bazują na licznych niewiadomych. Takie gry jak CoW powinny bazować na małych mapkach dla 4-6-8 graczy max. Tego wymaga stopień komplikacji gry.

      Jak już jesteśmy przy wykrywaniu waluty: za 5 dni startuje I sezon Polskiej Ligi Sojuszy na CoW. Wiem, że masz negatywne zdanie o turnieju, ale Bytro potwierdziło już, że CC ma pełną zgodę na sprawdzanie użyć golda na meczach w ramach PLS. Uważasz to za dobry ruch?

      Na CoW trzeba być niemal non-stop online i przy wydłużanym czasie gry gracze rezygnują. NA COW, O WIELE BARDZIEJ GROŹNYM ELEMENTEM NIŻ GOLDY, JEST CZAS JAKI MOŻNA POŚWIĘCIĆ ONLINE. Na CoW w kilka godzin można podbić cały kraj. Jak to pogodzić z pracą, szkołą itp. Turniej musi być dobrze przygotowany, a tego na CoW nie widziałem. Kopia PLS z Supry to porażka już na wstępie.

      Regulamin i punktacja w nowym PLS jest jednak całkowicie zmieniona i inna niż te z supremacyjnego turnieju.

      Sprawdzanie Goldów przez CC to jeden z elementów, ale nie najważniejszy. Tak, rozumiem że punktacja jest zmieniona ale to właśnie NIC NIE ZMIENIA. Po pierwsze: PLS powstało z inicjatywy graczy bo takie było zapotrzebowanie. Zapotrzebowanie było, ponieważ na Suprze bardzo dobrze rozwinięto komunikacje i budowano społeczność. Na CoW tego nie ma i długo nie będzie. Przedwczesne projekty, nawet te najlepsze, będą "spalone". Na każde działanie trzeba wybrać odpowiedni czas. PLS się nie może udać bo jeszcze nie ma "przywiązania" do sojuszu. Gracze nie będą "zawalać" nocek, to nowa gra i dla graczy nie jest to najważniejsze. Jest pewna struktura którą trzeba przestrzegać inaczej każdy pomysł i projekt będzie nietrafiony. Oczywiście kilka sojuszy będzie grało w turnieju i pochwalą go, ale inne jest stanowisko oficjalne, a inne jest zdanie osobiste.

      (Wywiad był dłuższy niż 10k znaków, reszta jest tutaj: docs.google.com/document/d/1mX…u_IfBa2A/edit?usp=sharing)

      ~Defous

      The post was edited 12 times, last by Defous ().

    • 1 sezon Polski Ligii Sojuszy na Call of War trwa w najlepsze od 10 dni. Jeszcze przed oficjalnym startem 1 lipca odbyły się 2 ważne wydarzenia. Pierwszym było zamknięcie zapisów na turniej 28 czerwca o 22.00. Oficjalnie na PLS zapisało się 9 sojuszy:
      1. Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr Hubala
      2. Gwardia Cesarska
      3. Akademia Cesarska
      4. Archangels
      5. Elitarne wojsko Polskie
      6. Starzy Faceci W Czerni
      7. BAD UGLY MANIACS
      8. Sojusz Wojska Polskiego
      9. Life4Poland

      Z 9 powyższych sojuszy finalnie w PLS zagra 8: Elitarne wojsko Polskie nie potwiedziło ostatecznie swojego udziału w turnieju i z tego powodu zostało z niego wykluczone.

      Drugim wydarzeniem, również z 28 czerwca (zaraz po zamknięciu zapisów) było wylosowanie 2 grup na turniej - Alfa i Beta. Losowanie odbyło się poprzez stronę random.org, zostało nagrane i udostępnione na grupie Skype dla liderów sojuszy. Wylosowane grupy prezentują się następująco:

      ALFA:
      1. MiB
      2. BUM
      3. A-C
      4. L4P

      BETA:
      1. CES
      2. Archangels
      3. SWP
      4. Hubal


      Wiedząc już jak będą wyglądały grupy w turnieju na forum CoW opublikowana została tabela i lista terminów wszystkich meczy w fazie grupowej PLS: https://forum.callofwar.com/index.php?thread/7188-pls-tablica-wynik%C3%B3w-i-termin%C3%B3w-sparing%C3%B3w/

      Pierwszego lipca pierwsze mecze miały rozegrać MiB przeciwko L4P w grupie Alfa i CES przeciwko Hubal w grupie Beta. Pierwszy sparing odbył się zgodnie z planem 1 lipca i zakończył już 6 lipca po 7 dniach walki. Z mecz MiB otrzymało 1494 punktów (494 za pkt z mapy + 1000 za zwycięstwo przed 10 dniem) do rankingu PLS, L4P natomiast 75 pkt.



      Drugi mecz, który miał się odbyć pierwszego dnia miesiąca między CES a Hubal został przeniesiony natomiast za zgodą obu liderów z 1 na 21 lipca. Zamiast tego 1 lipca wystartował mecz Archangels z SWP, który domyślnie miał odbyć się 5 lipca. Zakończył się wczoraj zwycięstwem Archangels. Po 11 dniach na mapie sojusz Adirida zdobył 471 punktów co oznacza, że za wygrany mecz Archangels otrzymuje 1371 pkt do turniejowego rankingu.



      5 lipca rozpoczął się natomiast tak jak domyślnie było to zaplanowane mecz BUM z A-C. Sparing zakończył się dzisiaj (12 lipca) po 7 dniach walki szybkim zwycięstwem BUM. Otrzymali oni za wygrany mecz 1481 punktów.

      ~Defous

      The post was edited 10 times, last by Defous ().

    • Pomimo całego mojego milutkiego przysposobienia i poszanowania dla poglądów innych, czasem nawet i mnie zalewa przysłowiowa krew. Dzieje się to zazwyczaj gdy spotykam pseudonaukowe wywody kreacjonistów negujących zdobycz naukową jaką jest odkrycie ewolucji.

      Jednak niezbitym faktem jest to, że ewolucja pozostawia po sobie ślady, dowody które możemy zaobserwować nawet dzisiaj. Mowa o atawizmach, których parę ciekawych przykładów ze zdjęciami postaram się przytoczyć.Nazwa "atawizm" pochodzi od łacińskiej nazwy atavus oznaczającej przodka. Jest to ewolucyjna regresja- charakterystyczna cecha, która w wyniku ekspresji dawno nieaktywnych genów wychodzi na światło dzienne.

      Do atawizmów możemy zaliczyć tak zwane "wilcze kły" czyli przerośnięte zęby trzecie. Ciekawostką jest, że takowy wilczy kiełek zaobserwowałem na legalnie zdobytych zdjęć jednego z naszych światłych MA w cywilizowanej misji dziennikarskiej.




      Kolejną cechą, która ostała się u nielicznych z nas jest posiadanie ogona lub dodatkowych sutków (jednego, pary lub nawet większej ilości). Osobiście widziałem trzeci sutek, miał rozmiary pieprzyka. Ogona niestety nie widziałem. Ze względu na to, że cechy te są dosyć spektakularne, w średniowieczu oświecony kościół katolicki takich odmieńców zazwyczaj zabijał (bo ogon to wiadomo, a trzeci sutek miał służyć do karmienia samego Szatana).



      Politelia u znanej aktorki i piosenkarki - Lily Allen.



      Widoczny dobrze rozwinięty ogon, który jest zasługą przodków lub photoshopa.

      Inną cechą atawistyczną może być hipertrichoza czyli nadmierne owłosienie ciała, które nie ma podłoża hormonalnego. O ile operacyjne usunięcie poprzednich cech jest dosyć proste i możliwe, o tyle hipertrichoza może być poważnym problemem. Jest ona prawdopodobnie przyczyną powstania podań i legend o zamieszkujących świat wilkołakach. Chorzy jednak według mnie w niczym nie przypominają bestii, ich wygląd jest raczej pocieszny chociaż należy mieć świadomość jak uciążliwe może być życie z futerkiem.

      Oprócz wyżej wymienionych atawizmów wyróżnia się jeszcze kilka innych, które są mniej spektakularne. Warto wspomnieć, że współcześnie próbuje się negować powiązanie atawizmów z ewolucją jednak neguje się również geoidalny kształt naszej planety (Towarzystwo Płaskiej Ziemii, niestety istnieją naprawdę) wobec czego zupełnie się tym nie przejmuję i Wam polecam to samo.

      ~Northern Pride

      The post was edited 4 times, last by Defous ().



    • Koty, macki...i meduza?
      19 czerwca polski serwer obiegła wstrząsają wieść. Niemiecki Volksvagen AKA Kaiser został oddany na złomowanie. Powód: miał zbyt długi przebieg, niedopompowane opony i...zbyt dużo palił.

      Gdy w Bytro myślano już, że to koniec i będzie trzeba na CoW chodzić na piechotę pojawił się on: latająco-pływająca Meduza wprost z amerykańskiego Atlantyku i angielskiego serwera, z kotem w...eee...mackach. Mr.Squiggles!

      (Grafika by Fury)


      3in1, czyli najlepszy moderator w historii?
      Nie, nie chodzi o kawę rozpuszczalną z cukrem i mleczkiem. Na Supremacy 1914 zakończyła się niedawno najdłuższa w historii tej gry rekrutacja do administracji. Trwała...ponad 3 miesiące. Dłuuugo szukano i ostatecznie wybrano razoraza, znanego skypowicza i śmieszka. Zastąpi on aż 3 osoby, który zniknęły ostatnio z tamtejszej administracji...pozostaje nic, tylko życzyć powodzenia w tym nie ma co ukrywać ciężkim przedsięwzięciu.

      Lewą nogą na CoW. Prawą na NWE?
      A z byłym MA dzieją sę rzeczy jak zwykle niestworzone. Nie tak dawno temu odszedł z administracji na CoW. Klucze do składzika z mopa...modami i GO dostał devaroden1773. Mortes żabką popłynął w kierunku NoWEgo statku...ale szybko się rozmyślił i wrócił z powrotem na CoW by znowu pomóc przy teamie. A może nie wrócił i sabotuje…? Nie, niemożliwe.


      Krwiożercza konkurencja?
      Kilka dni temu nasza redakcja dowiedziała się, że ma nową konkurencję. Chodzi o Dwutygodnik Oficerski z SM1914. Szok i niepokój zawładnął wszystkimi. Fury płakała zgnieciona nawałem kolejnych projektów do narysowania, Defous nie nadążał z piciem kakałka pisząc kolejne kąśliwe teksty, a Mortes z oglądaniem nowych kiepskich filmów do recenzji.
      Konkurencyjna gazeta już teraz może powiedzieć o sobie, że jest co najmniej 2 razy lepsza, wszakże ukazuje się ponad 2 razy częściej bo co 2 tygodnie. I choć publikowana jest na Supremacy i dotyczy Supremacy to omawia tak ważne tematy jak rosyjska Atlantyda, spotkania Lecha Wałęsy z KODem czy chińskie rowery. To dopiero nazywa się bycie frontem do klienta. Skład redakcyjny Dwutygodnika Oficerskiego nie jest nikomu znany, krążą jednak pogłoski, że za wszystkim stoi tylko jedna osoba znana niektórym ze swojego egzotycznego poczucia humoru.

      OczkoGate
      21 czerwca na forum CoW miała miejsce prawdopodobnie pierwsza w tym roku mini-drama na Call of War. I to nie byle jaka bo pomiędzy członkami tego samego sojuszu!...no może nie do końca tego samego bo pomiędzy Gwardią Cesarską, a Akademią Cesarską. TOM EYE napisał bowiem do DrixPL, że "jego konto ulega likwidacji". Miał to być początkowo niewinny żart na Skype, ale Drixowi nie było do śmiechu. Całość szybko przerodziła się w kilkunastominutową dramę na konfie i forum. Prawdopodobnie wszyscy już o tym zapomnieli oprócz samych zainteresowanych. Można co najwyżej podsumowując powiedzieć parafrazując Misia, że "To jest drama na miarę naszych możliwości. My tą dramą otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasza drama, przez nas zrobiona, i to nie jest nasze ostatnie słowo!".

      ~Defous

      The post was edited 16 times, last by Defous ().


    • Odcinek 2.
      Kozioł.

      Ostatnio było o świniach, dziś zatem będzie kolejny przedstawiciel trzody a będzie nim kozioł i to nie byle jaki a kozioł hiszpański. Cóż tytuł może nie ma wiele wspólnego z historią, lecz nie bójcie się moi Mili zaraz przedstawię Wam pogromcę husarii.

      Jak dobrze wiecie husaria to wybitna polska jednostka kawaleryjska odnosząca sukcesy na bitewnych polach w XVI - XVIII. Nasza rodzima "Wunderwaffe" była potężna przez ponad 200 lat, ale w końcu nawet i na nich znaleziono lekarstwo.
      Niektórzy badacze uznają, iż to broń palna i zmiana taktyki operowania piechotą były lekarstwem na naszych dzielnych husarzy, jednakże nowe teorie odnoszą się do topografii.


      Ciężki jeździec nie był skuteczny na podmokłym, grząskim czy zalesionym terenie, również rowy i fortyfikacje ziemne mu nie służyły. Mimo to przez dwieście lat udawało się staczać bitwy na dogodnym dla husarii terenie, lecz i na to znalazło się lekarstwo - mobilne przeszkody. Tzw. kozioł hiszpański to nic innego jak zbite z drewna przeszkody najeżone kolcami, na tyle lekkie żeby można je było przenosić a także na tyle ciężkie by oparły się kopii husarskiej.

      Tak więc moi Drodzy, połączenie nowej taktyki, sprytnych manewrów, ostrzału muszkietów i właśnie drogich koziołków hiszpański zatrzymało na wieki naszych huzarów.

      ~Rotmistrz Zbigniew

      The post was edited 4 times, last by Defous ().

    • No dobra… Podjąłem się wyzwania. Po tym czego doświadczyłem, nie napiszę w tym miesiącu już nic do gazety. Obiecałem wam dwa teksty, ale… pijany bądź niespełna rozumu obejrzałem Birdemic: Shock and Terror. I dostałem raka.

      Miałem wam powstawiać kilka screenów z tego filmu. Screenów nie będzie. Musicie sami to zobaczyć, na własną odpowiedzialność. Ja was tym nie będę truł. Film polecam jeśli waszym marzeniem jest by odechciało się wam żyć. Naprawdę, nie wiem kto to stworzył, ale najlepszym elementem jest wstęp. Dopóki scena z Mustangiem przejeżdżającym koło drogi nie powtórzy się. Raz. Drugi. Trzeci.

      Film mnie zaskoczył. Spodziewałem się kiczu, wprost to Fury w końcu powiedziała. Ale to co zobaczyłem… Nie wiem kto był grafikiem, ale dorabiane komputerowo elementy filmu sięgają dna. A fabuła? Ptaki zarażone ptasią grypą atakują ludzi. I tyle. To po fabule, spoilerów nie będzie.

      Niektóre pomysły mnie zaskoczyły o tyle że nie spodziewałem się że ktoś może wpaść na coś tak głupiego. Np. ptaki o których mówiłem wcześniej potrafią wydać głos spadającego messerschmitta i rozbić się o dom w ogromnym wybuchu (i pozwolę sobie wtrącić że wybuch lepiej zanimowałaby małpa), srają kwasem i pazurami rozrywają twarze ludzi. A ci magicznie umierają. Bywa. Pomijam fakt że wszystkie animacje były pewnie robione w paincie. Wiem, narzekam.

      A teraz przejdźmy do kolejnego nonsensu. Cały film jest na nich oparty, mam tego sporo.
      Jak się walczy z chorymi na Ptasią Grypę, potencjalnie zmutowanymi ptakami? Najlepszą bronią są wieszaki. Taki wieszak chroni doskonale przed wybuchającym, wydalającym kwas ptakiem. A jak się skończy ammo do wieszaka to bierzemy automat/pistolet. W końcu każdy wozi karabin szturmowy w aucie, co nie? Tu na szczęście limitów amunicji nie ma. No i oczywiście może przylecieć stadko gołębi, koniecznie białych. One uratują każdego przed stadem krwiożerczych orłów.

      Nie będę opisywał wszystkiego, tego kiczu trzeba doświadczyć na własnych oczach żeby wiedzieć o co mi chodzi. Jeśli jednak zależ wam na waszym stanie psychicznym, nie bierzcie się za to. Przez ten film odechciało mi się żyć na świecie gdzie ludzie potrafią wymyślić taki idiotyzm. A kiedy mi powoli przechodzi, przypominam sobie scenę kiedy główny bohater, o ile tak można nazwać tego żałosnego patafiana, zasłaniając sobie usta łokciem wywija wieszakiem niczym Aragorn swoim mieczem, Harry Potter różdżką, Łysy z Brazers… etc.

      NIE OGLĄDAJCIE TEGO!



      ~Mortes

      The post was edited 2 times, last by Defous ().





    • Radziecka żołnierska piosenka o dziewczynie (tytułowej Katiuszy) tęskniącej do ukochanego, który jest daleko "na pograniczu". Muzykę skomponował w 1938 roku Matwiej Blanter, a słowa napisał Michaił Isakowski.
      Pierwszy raz wykonała ją Walentyna Batiszczewa 27 listopada 1938 na koncercie w Sali Kolumnowej Moskiewskiego Domu Związkowego.

      Batiszczewa była solistką tzw. "Gosdżazu" orkiestry założonej na polecenie partii.
      Lidia Rusłanowa, znana wykonawczyni rosyjskich pieśni ludowych, rozsławiła później piosenkę swoimi wykonaniami.
      Rusłanowa wykonywała "Katiuszę" wielokrotnie na frontowych koncertach. Była zaprzyjaźniona z Żukowem i została żoną jednego z jego generałów.
      Rusłanowa ufundowała ze swoich honorariów dwie wyrzutnie rakietowe, stąd nazwa "katiusza".

      Katiusza dała także nazwę radzieckiej wyrzutni rakietowej:
      BM-8 kalibru 82 mm,
      BM-13 kalibru 132 mm,
      BM-31 kalibru 310 mm i ich modyfikacjom

      Katiusza jest zdrobnieniem od imienia Jekatierina (Katarzyna), a tłumacząc na polski Katiusza jest odpowiednikiem imienia Kasia, więc rosyjskie wyrzutnie rakietowe to... Kasie.


      ~malhit

      The post was edited 3 times, last by Defous ().

    • Tworzycie jakąkolwiek twórczość w grze lub poza nią? Fotografia, grafika, materiały video, wiersze, rękodzieło, recenzja, muzyka lub coś innego? Możecie zaprezentować ją w tym dziale. Wystarczy przesłać swoje materiały pisząc PM na forum - o tutaj lub na Skype (defous96).

      The post was edited 1 time, last by Defous ().

    • Fundacja Odrodzenia Polski

      Już za kilka dni będziecie mogli spotkać nas w Krakowie!
      Rozpoczynamy swoją pierwszą wielką akcję! Zbieramy pieniądze na budowę instalacji fotowoltaicznej dla szpitala wojskowego przy ul. Wrocławskiej. Postanowiliśmy zająć się tym, czego nikt jeszcze się nie podjął. Chcemy zmienić Polskę na lepsze! Dlaczego więc chcemy zaopatrywać szpital w prąd? Co to zmieni dla Polski?

      Zależy nam na tym, aby w prasie nie pojawiały się informacje w stylu: Pacjent zmarł, bo w szpitalu zabrakło prądu.
      Tak, tak, wiemy że w szpitalach są generatory. Niestety nie zawsze są one sprawne, a czasami przerwa w dostawach prądu może być tak długa, że najzwyczajniej w świecie zabraknie paliwa. Jednym słowem zwiększamy bezpieczeństwo pacjentów szpitala.

      Drugą sprawą jest zabezpieczenie dostaw prądu do szpitali w przypadku katastrof i konfliktów zbrojnych. Żyjemy obecnie w niespokojnych czasach i wojny tak na prawdę już nikt nie wyklucza. Szpital z własnym źródłem prądu jest w stanie funkcjonować o wiele lepiej w kryzysowych sytuacjach.

      Wróćmy jednak do bardziej przyziemnych spraw. Każdy Polak zainteresowany stanem naszego państwa jest świadom tego, że publiczna służba zdrowia w Polsce kuleje. Brakuje przede wszystkim pieniędzy. Takie instalacje pomogą zmniejszyć koszty utrzymania szpitala. Krótko mówiąc, zostanie więcej pieniędzy (Waszych pieniędzy) w budżecie.

      Czy jeden szpital cokolwiek zmieni w skali całego kraju? Oczywiście że nie. Nie zamierzamy jednak zatrzymać się na jednym szpitalu, ale od czegoś trzeba zacząć. Mamy również nadzieję, że uda nam się zachęcić samorządy do wyposażania swoich budynków w instalacje fotowoltaiczne. Pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć ceny prądu i uniezależnić energetycznie Polskę w jak największym stopniu.
      Jeśli znajdzie się wśród Was ktoś kto chciałby nam pomóc w jakikolwiek sposób - piszcie, dzwońcie, zaczepiajcie nas na ulicy!

      Wspólnymi siłami możemy zmienić Polskę na lepsze :)

      Kontakt Skype: drix86
      Facebook: facebook.com/FundacjaOdrodzeniaPolski/?fref=ts


      Gwardia i Akademia szukają nowych osób!

      Jesteś na CoW nową, ale aktywną i komunikatywną osobą poszukującą sprawdzonego i dobrze zorganizowanego sojuszu? Zapraszamy w takim razie do Akademii Cesarskiej. Jesteś aktywny, komunikatywny, a dodatkowo grasz już od jakiegoś czasu w CoW i znasz podstawy gry? Dołącz w takim razie do Gwardii Cesarskiej, naszego sojuszu głównego! Podania o przyjęcie wysyłać należy poprzez tą stronę: gwardia.xaa.pl/podanie/






      The post was edited 16 times, last by Defous ().


    • @Sir McSquiggles (Community Coordinator na CoW) przejrzał poprzedni numer Gazety Naczelnej i stwierdził, że bardzo mu się ona podoba. Na tyle, że zgodził się udzielić wywiadu do kolejnego numeru, który ukaże się prawdopodobnie między 1 a 15 sierpnia.

      Warto wspomnieć o tym, że poprzedni, 7 numer Gazety Naczelnej cieszył się niezwykłą popularnością i był historycznie najpopularniejszym numerem naszego newslettera. Temat z GN zanotował przez 33 dni 663 wyświetlenia (stan na 20.00 12.07). Dla porównania 3 poprzednie wydania Gazety Naczelnej (w innej formule i z inną redakcją) zanotowały kolejno (nr 6, 5, 4) 75, 134 i 215 wyświetleń.


      Wszystkie poprzednie numery gazety znaleźć można natomiast poniżej:

      Gazeta Naczelna O8 V 2016r.

      Gazeta Naczelna 03 V 2016- wznowienie wydawnicze
      Gazeta Naczelna 08.02.2016
      Gazeta Naczelna 24-01-2016
      Gazeta Naczelna 17-01-2016
      Gazetka Naczelna 10.01.2016

      Ze składu redakcyjnego odeszły w czerwcu następujące osoby: @Matthias, @Spirytusanti oraz Lord Twardy. Matthias nie miał niestety czasu na pomoc przy gazecie i dlatego odszedł. Pozostali 2 odeszli, ponieważ nie wykonywali żadnych projektów w ramach GN.



      The post was edited 6 times, last by Defous ().

    • @Defous | Wywiady, Polska Liga Sojuszy, Aszkiera
      @Fury | Kącik satyryczny
      @Mortes | Co nowego?, Kącik kulturalny
      @Northern Pride | Ciekawostki, Aszkiera
      @zjawa666 | Rankingi
      @malhit | Muzyka wojenna
      @Rotmistrz Zbigniew | Historia w krzywym zwierciadle


      Chcesz dołączyć do zespołu Gazety Naczelnej i pisać artykuły do następnego numeru? Nie ma problemu, skontaktuj się z nami!

      The post was edited 1 time, last by Defous ().