Announcement Strategia i jak uniknąć błędnych decyzji. Dodatek do Poradnika Iwana

    This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.



      • W kolorze niebieskim zaznaczyłem państwo gdzie ustawiłem jednego szpiega Militarnego
      • W kolorze zielonym dwóch szpiegów militarnych
      • W żółtym trzech szpiegów militarnych.
      • W czerwonym czterech szpiegów militarnych
      • Wcześniejsze próby które dokonywałem za pomocą szpiegów militarnych ten screen potwierdza że trzech szpiegów to jest minimum jakie jest potrzebne do ujawnienia wszystkich armii wroga. Czterech czy pięcioro szpiegów zwiększy tą szansę. Czas oczekiwania na ujawnienie armii minimum to 1 dzień. najdłużej czekałem 6 dni bez uzupełniania szpiegów w danym państwie. Czas oczekiwania jest losowy. W ujawnieniu przez szpiegów militarnych całej armii jest mały haczyk. Jak wróg, ma kontrwywiad rozstawiony w tych prowincjach, w których mamy swoich szpiegów, to stracimy szpiega i nie zostaną ujawnione jednostki wroga. Należy ponownie ustawić szpiegów i ten czas nam się wydłuża. Miałem na jednej z map tak, że co ustawiłem szpiegów to traciłem dwóch lub trzech i ten okres mi się wydłużał. tak się wydłużył że dopiero po 20 dniach mi się udało odsłonić wrogą armię.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968




    • Nie równomiernie rozłożone siły:

      Grupa czerwonych w składzie 18 jednostek przeprowadza atak na wroga gdzie stacjonuje jedna jednostka to trochę za dużo zważywszy że grupa żółtych jest stworzona z 2 jednostek i mamy kolejny problem strzałka obustronna wskazuję nam drogę łączącą dwie prowincje. Przeciwnik gdyby to wykorzystał przedarł by się na tyły i robił by spustoszenie.
      Podobna sytuacja jest z grupą zielonych i niebieskich. grupa zielonych w składzie 4 jednostek nie powinna atakować tam gdzie grupa niebieskich. grupa zielonych powinna zaatakować prowincję obok do której zmierza grupa żółtych
      W pomarańczowym kółeczku wroga jednostka przedziera się na tyły wroga. Tu jest o tyle dobrze że jest grupa fioletowych i jest wstanie wroga przechwycić. Grupa niebieskich również jest zdecydowanie za duża

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968




    • Jednostki wysłane na pewną stratę. Nie atakujemy pojedynczymi jednostkami tworzymy grupy jednostek. Jak na bunkrze stoją wrogie jednostki to nie puszczamy tam samych czołgów. Zabieramy z nimi Piechotę, Artylerię oraz Bombowce Taktyczne( nie jest to najlepsze rozwiązanie) jeśli nie posiadamy Strategicznych. Bombowce Strategiczne są stworzone do niszczenia budynków i Fortyfikacji.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968




    • Przygotowanie do bitwy

      • Grupa żółtych składa się z 5 czołgów, 2 jednostek Piechoty, 2 Artylerii, 2 Dział Przeciwpancernych i 2 Dział przeciwlotniczych.
      • Grupa czerwonych posiada 11 Czołgów, 1 Piechotę, 2 Działa przeciwpancerne
      • Grupa zielonych 8 jednostek Piechoty
      • Są żle rozmieszczone siły Grupa czerwonych powinna atakować teren płaski i stać tam gdzie stoi grupa żółtych. Jednostki pancerne zyskują na tym terenie i otrzymują bonus +50% swojej wytrzymałości natomiast jednostki pancerne w terenie miejskim tracą swoją siłę wytrzymałości aż -50% i są łatwym łupem dla jednostek Piechoty.
      • Grupa zielonych wejdzie do miasta i tam sobie poradzi z siłami wroga o ile nie będzie w mieście więcej jednostek wrogich niż atakujących lub taka sama ilość. Jednostki broniące tej samej klasy są silniejsze w obronie. Należy o tym pamiętać. Przydała by im się artyleria z grupy żółtych.
      • Gdyby gracz poprzestawiał te jednostki i odpowiednio dobrał wartość siły względem terenu nie poniósł by dużych strat. Ja znam odp. Straty po stronie Wielkiej Brytanii były spore z tej grupy czerwonych nie zostało nic. Przeciwnik miał tam sporą armię piechoty i Artylerię.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • IwanGrozny1968 wrote:


      Jednostki wysłane na pewną stratę. Nie atakujemy pojedynczymi jednostkami tworzymy grupy jednostek. Jak na bunkrze stoją wrogie jednostki to nie puszczamy tam samych czołgów. Zabieramy z nimi Piechotę, Artylerię oraz Bombowce Taktyczne( nie jest to najlepsze rozwiązanie) jeśli nie posiadamy Strategicznych. Bombowce Strategiczne są stworzone do niszczenia budynków i Fortyfikacji.
      Wow dopiero od ciebie wiem że bombowce strategiczne przydają się do niszczenia fortyfikacji. Co do reszty to akurat mi wiadomo. Ale przydatna była ta lekcja ;)
      • Atak Bombowców Strategicznych na budynki i Fortyfikacje


      • Na czerwono zaznaczyłem Budynki przed Atakiem, a na zielono po Ataku. Jak widać Bombowce Strategiczne uszkodziły Lotnisko i Fortyfikację. W żółtych kółkach zaznaczyłem jak wygląda zrzut.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Ello.

      Ogólnie,jakoś nie zaglądałem w ten wątek,ale to jest to,o czym mówiłem w pierwszych dniach mojej gry.Nikt nikomu nic nie mówi,tylko trzyma,knify itd.dla siebie.Zamiast pomóc.

      Zajebiście zrobione.!!

      Ja to jedynie bym to usprawnił ,o większą ilość ludzi,mających pojecię o taktyce ( NIE MÓWIE O SOBIE) :) aczkolwiek znalazłbym kilka rozwiązań na te błędy taktyczne,wyżej przedstawione.
      I dlatego powinieneś to rozbudować :)

      Każdy się czegoś nauczy od drugiego.Pozdro :)
    • Atak zaczepny - Obniżenie Morali przeciwnika

      Przed atakiem rozstawiłem szpiegów militarnych by dowiedzieć się gdzie stacjonują wrogie jednostki. Tak jak myślałem wszystkie były na wybrzeżu zachodnim. Wysłałem 6 jednostek na Północ i przeprowadziłem atak tak jak wskazują strzałki u góry obrazka oraz 3 jednostki od zachodu. Zanim się zorientował gracz ja przejąłem znaczną część terytorium. Z wybrzeża zachodniego wrogie jednostki naziemne miały około 12 godz. drogi, a samoloty które on posiadał w liczbie około 150 formacji nie mogły tam dolecieć ponieważ nie wiele lotnisk miał w tym regionie ja w tym czasie przejmowałem prowincję za prowincją robiąc spustoszenie. Gracz z Meksyku bo o nim mowa zaczął przejmować prowincje zdewastowane, co z powoduje mu spadek morali. Przed atakiem miał morale na poziomie średnim 67% po przejęciu niektórych prowincji morale spadły do 59 i jeszcze będą spadać.


      Na podbitych terenach tam gdzie były Kompleksy Przemysłowe zacząłem budować jednostki(działa przeciwpancerne) w ten sposób wzmocniłem moje jednostki desantowe. Tak wygląda jego państwo z moralami jak widać przewaga pomarańczowa i czerwona oraz żółta (jest to zła informacja dla tego gracza). Wybrzeże opuściła część wrogich jednostek więc mogę przeprowadzić atak główny. Po tak dużym spadku morali produkcja na godz. w tym państwie pewnie spadła na minus. Za chwilę nie będzie miał za co prowadzić produkcji jednostek w efekcie zakończy się to jego porażką. U dołu obrazka jest moja jednostka, która podąża w kierunku stolicy jak gracz nie ma tam jednostek i nie zdoła jej zbombardować to przejmę stolicę i obniżę moralę w każdej prowincji o -20%. Jak to się stanie to gracz może sobie odpuścić grę bo już nic nie wskóra.



      Nie udało mi się przejąć wrogiej stolicy za pierwszym uderzeniem , ale za to drugie uderzenie było skuteczne. W tym czasie wróg przeją większość podbitych prowincji, a ja zdobyłem stolicę i obniżyłem w ten sposób morale o -20% prawie 60% tego państwa to kolor czerwony. Średnie morale przeciwnika to raptem 32%. Teraz gracz może jedynie poprzeszkadzać w podbijaniu jego państwa ponieważ posiada sporo jednostek. Raczej już nic nie wyprodukuje znaczącego bo nie będzie miał surowców do realizacji. W górnym Lewym rogu jak widać już zacząłem natarcie i spora liczba moich jednostek oraz sojusznika jest na podbitym terytorium wroga.


      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Widząc że Hiszpan gromadzi swoje siły na granicy z Francją postanowiłem zaatakować Hiszpana od strony Oceanu. Tak jak wskazują strzałki


      Manewr z atakiem od strony oceanu się powiódł i przejąłem Hiszpanie prawie bez walki. Został mi ostatni bastion do pokonania. Hiszpan dobrze się ustawił w obronie. Wybudował fortyfikacje na której umieścił Piechotę jak i ustawił artylerię na drogach dojazdowych oraz wykorzystuje teren gór. Mimo mniejszej ilości jednostek jak i siły wytrzymałości jest wstanie utrzymać pozycję. Moja armia składa się z 12 jednostek Piechoty i 7 jednostek Pojazdów Opancerzonych.



      Po ataku na Hiszpana otrzymałem ciężkie baty i poniosłem znaczne straty. Jak widać artyleria Hiszpańska spisała się na medal. Po moich 19 jednostkach nie ma śladu, a Hiszpan nadal jest w posiadaniu tych trzech prowincji. Przybyły moje posiłki. Artyleria i Bombowce Taktyczne zrobią porządek i zlikwidują ostatnie ogniska Hiszpańskich umocnień.



      Jest wiele miejsc na mapie do takiej obrony jak ta powyżej korzystajcie z tego bo to może zadecydować o waszym zwycięstwie lub porażce. Należy pamiętać że by w takie miejsca również zabrać Działa Przeciw Lotnicze, Hiszpan ich nie miał.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Artyleria i jej możliwości



      • Wysyłając artylerie w innym kierunku niż stojąca wroga armia wydłużamy w ten sposób drogę wrogiej jednostce dotarcie do Artylerii i cały czas prowadzimy ostrzał wroga. Dodatkowo ustawiając jednostkę na fortyfikacji zwiększamy jej czas ostrzału zyskując czas na dotarcie posiłków własnej armii.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Argentyna Poł. vs Wenezuela



      Bitwę z Wenezuelą zacząłem 2 dni temu czarny pas pokazuje skąd zacząłem walkę z wrogiem. Ten teren częściowo był przejmowany dwukrotnie przez zemnie i przez Wenezuelę.
      Pomimo że Wenezuela ma przewagę w jednostkach naziemnych to z minuty na minute traci prowincję.
      Wenezuela robi jeden podstawowy błąd w ataku tworzy dużą grupę bojową złożoną od 7- 12 jednostek i puszcza je do przodu. Ja wykorzystuje ten fakt i nie wielkimi grupami zatrzymuję na jakiś czas jego zapędy , a bokami puszczam pojedyncze jednostki. W białym kółku zatrzymana formacja która była złożona z 12 jednostek, moje jednostki w liczbie 6 jednostek stanęły w obronie. Jednostki Wenezueli złożone tylko z Czołgów Lekkich natomiast moje z czołgów lekkich, dz. plotniczego, artyierii i piechoty. W kółkach zielonych jadą pojedyncze jednostki plotnicze zgarniając prowka po prowce. Wenezuela będzie próbować ataku(Kółko niebieskie) grupą złożoną z 7 jednostek czołgów. Ja natomias (Kółko żółte) szykuję jednostki do obrony. Strzałki żółte wskazują miejsce docelowe kolejnym jednostką które podążają w miejsce zbiórki i obrony natomiast strzałka niebieska wskazuję pojedynczej jednostce gdzie ma zaatakować Wenezuelę. Wenezuela gra tak od samego początku jak widać jest to nieskuteczna taktyka jak i strategia.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Obrona wybrzeża

      Nie ma skutecznej obrony można tylko zapobiegać wrogim jednostką desantowanie

      Przed desantem można bronić się na dwa sposoby zablokować plażę lub ustawić artylerię i działa kolejowe które również zwalczają jednostki morskie. Poniżej udostępniam obrazki, obronę wybrzeża i blokadę plaż





      Blokada plaży odbywa się w ten sposób że wysyłamy jednostki na wodę i czekamy aż zaczną się załadowywać na okręty. Jednostki które zaczynają się ładować na okręty należy nacisnąć ikonę "zatrzymaj" i tak ustawiona jednostka blokuję plażę przed z desantowaniem



      Należy pamiętać że na taką obronę wybrzeża jest antidotum w postaci Pancerników, Krążowników i lotniskowców które na swym pokładzie mają Bombowce Taktyczne.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Gra sojuszników


      Piękny atak dwóch graczy na jednostki przeciwnika. W tej akcji biorą jednostki Egiptu, które idą na szpicy złożone z jednostek Piechoty Lvl.1(11jed.), Dz. pLotnicze Lvl.1(2jed.), Dz. ppancerne Lvl.1(1jed.) za jednostkami Egiptu podążają jednostki Tureckie złożone z jednostek Piechoty z Lvl.1(8jed..), Dz. plotnicze Lvl.1(1jed.), Artyleria Lvl.1(1jed.), Czołg Lekki Lvl.1(1jed.), Pojazd Opancerzony Lvl.1(1jed.). Oba państwa przeprowadzają atak na Rumuńskie jednostki które są zmuszone do wycofania się do pobliskiej Fortyfikacji. Liczba jednostek w grupie jest złożona z Piechota Lvl.1(4jed), Dz. plotnicze Lvl.1(1jed.), Artyleria Lvl.1(4jed.), Dz. ppancerne Lvl.1(3jed.), Pojazd Opancerzony Lvl.1(2jed), ponadto jest 7 Myśliwców Rumuńskich w patrolu i jeden Czołg Lekki który podąża zabezpieczyć prowincję graniczącą z Grecją. Turcja wycofała Piechotę Lvl.1(2jed.) celem zabezpieczenia tyłów i staną na Fortyfikacji z Lvl.2 Rumunia gdyby chciała zaatakować to nie ma żadnych szans na wygraną w tym starciu, musi się wycofać i się po prostu bronić.



      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Co to są punkty strategiczne na mapach Call of War?


      • Stolica. Przejęcie stolicy to utrata 50% kasy własnej i utrata morali -20%, a przeciwnik zyskuje na tym +10% do morali plus naszą kasę w wysokości 50%
      • Prowincje posiadające surowce. Jak wróg zdobywa taką prowincję zyskuje 50% produkcji dziennej z tej prowincji, a my tracimy produkcję surowca.
      • Utrata prowincji z Budynkami produkcyjnymi. Utrata takiej prowki prowadzi do utraty budowy jednostek jak i do produkcji surowców
      • Punkty które są idealne do obrony w których wybudowaliśmy Fortyfikację. Punkty na lądzie i morzu które nadają się do obrony - są to wąskie przesmyki(dwie lub trzy prowincję gdzie wróg gromadzi swoje jednostki do ataku np. Granica Hiszpania-Francja), cieśniny, góry, rozdroża dróg gdzie artyleria świetnie sobie tam daje radę.

      • Punkt strategiczny traci na wartości gdy wroga prowincja zostanie przejęta lub jest nie obsadzona przez wrogie jednostki w takim przypadku nie ma co kisić jednostek na bunkrach tylko należy ruszyć do przodu. Zawsze z tych Fortyfikacji możemy skorzystać jak napotkamy duży opór przeciwnika. Możemy wycofać jednostki i się bronić na Forcie.

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



    • Atak Rakietowy na Samoloty w Patrolu Od pewnego czasu nie da się rakietami strącić samolotów w Patrolu.

      Przeprowadziłem atak rakietowy 4 rakietami z Lvl.3 na wrogie samoloty w patrolu.

      - Myśliwce z Lvl.5 w liczbie 5 jednostek
      - Bombowce Taktyczne z Lvl.5 w liczbie 5 jednostek
      - Bombowce Strategiczne z Lvl. 5 w liczbie 3 jednostek
      - Bombowce Marynarki Wojennej z Lvl.5 w liczbie 3 jednostek
      - Myśliwce Przechwytujące w liczbie 6 jednostek

      Zrzut obrazu poniżej



      Po ataku rakietowym

      - Myśliwce z Lvl.5 w liczbie 3 jednostek
      - Bombowce Taktyczne z Lvl.5 w liczbie 4 jednostek
      - Bombowce Strategiczne z Lvl. 5 w liczbie 3 jednostek
      - Bombowce Marynarki Wojennej z Lvl.5 w liczbie 3 jednostek
      - Myśliwce Przechwytujące w liczbie 5 jednostek

      Przed atakiem wróg posiadał eskadrę złożoną z 22 samolotów i morale tych samolotów 92%
      Po ataku rakietowym wróg stracił z eskadry 4 samoloty i ma w tej chwili 18 samolotów i morale na poziomie 86%

      Zrzut obrazu poniżej



      Jak widać można rakietami strącić samoloty będące w Patrolu.

      Poniżej zamieściłem zrzuty ekranu z przeprowadzonego ataku Rakietą z głowicą Nuklearną. Do ataku na 78 wrogich eskadr użyłem jednej rakiety.

      Ilość samolotów w Patrolu przed atakiem Rakietą Nuklearną:

      - Myśliwiec z Lvl.6 ilość 42 eskadry
      - Bombowiec Taktyczny z Lvl.6 ilość 26 eskadr
      - Bombowiec Marynarki Wojennej z Lvl.2 ilość 10 eskadr



      Ilość samolotów w Patrolu po ataku rakietą Nuklearną:

      - Myśliwiec z Lvl.6 ilość 29 eskadry
      - Bombowiec Taktyczny z Lvl.6 ilość 18 eskadr
      - Bombowiec Marynarki Wojennej z Lvl.2 ilość 8 eskadr

      Decydując się na Sojusz - Koalicję, masz zobowiązania, pomagać sojusznikowi militarnie i ekonomicznie. Grać z Honorem i do końca. Ramię, w ramię z sojusznikami nawet gdy sojusz przegrywa.!!!

      IwnaGrozny1968



      The post was edited 1 time, last by IwanGrozny1968 ().